Stephan Micus

Kiekvienas iš mūsų turi sau skirtą kelią, savo pašaukimą. Vieni jį randa lengvai, kiti ilgus metus ieško geriausio savirealizacijos būdo. Būna ir tokių stebuklų, kad žmogui skirtas kelias yra užšifruotas jo varde. Vokietijos multiinstrumentalistas, dainininkas ir etnomuzikologas Stephan Micus yra talentas, pažįstantis kone viso pasaulio instrumentus bei daugybe jų puikiai grojantis. Ne veltui jo pavardė yra angliško žodžio music anagrama – viskas, prie ko jis prisiliečia, tampa muzika.

Keliaudamas po Nepalą Stephan Micus patyrė nušvitimą, padėjusį suprasti, kaip turi skambėti tobula muzika. Važiuodamas pro derlingą slėnį, pilną gyvybės ir spalvų, jo fone pamatė aukščiausius sniego viršūnėmis pasipuošusius negyvenamus kalnus – amžinybės ir grynumo simbolius. Šie du priešingi poliai – spalvingas gyvenimas ir amžinas grynumas bei nepasiekiamumas – atlikėjui tapo idealios muzikos vaizdiniu. Dvi priešingybės papildo viena kitą – laukai nebūtų tokie įdomūs be kalnų, o kalnai be laukų būtų per šalti. Todėl Stephan Micus muzikoje apjungia du elementus: meilę gyvenimo emocijoms ir amžiną, nepasiekimą matmenį. Atlikėjo manymu, muzika, kuri pabrėžia tik vieną iš šių aspektų, tampa pernelyg saldi ar šalta.

Dar prieš atsirandant world muzikos žanrui, Stephan Micus jau grojo Afganistano, Indijos ir Indonezijos instrumentais. Vokiečių kompozitorius nuo pat pirmojo savo albumo, išleisto 1976 m.,  kūrė ne pasaulio, bet kitokią – pasaulietišką muziką. Etniniais instrumentais jis groja netradiciniais būdais, apjungdamas juos daugiasluoksnėse kompozicijose ir suteikdamas meditacines patirtis. Stefan Micus kūryba nėra skirtingos kultūros vienoje vietoje – atlikėjas jas peržengia savo tyra, bet  nepaprasta transkultūrinės muzikos vizija.

Norėdami suprasti, kokia yra aistringo ekperimentatoriaus Stephan Micus kūryba, įsivaizduokite etno-ambient, world beat ir egzotišką dub muziką, tačiau be elektroninių instrumentų ar didesnio studijinio apdorojimo. Skaitmeniniame amžiuje tai yra visiškai netikėtas sprendimas, kuriuo produktyvus atlikėjas sėkmingai naudojasi keturis dešimtmečius, albumus leisdamas aukštais standartais pasižyminčioje įrašų studijoje „ECM Records“. Jo akustinių albumų skaičius siekia net 24.

Stephan Micus unikaliu ir labai asmeniniu būdu ieško naujų formų panaudoti senovinius, suderinti skirtingų kultūrų akustinius instrumentus, sukurdamas derinius, kurių anksčiau niekur kitur nebūsite girdėję. Šio klajojančio muzikanto rankose tradiciniai instrumentai tarsi praranda savo tautybę. Dalį instrumentų jis yra sukūręs pats, į pasirodymus nesikuklina įtraukti ir tokius kasdienius daiktus kaip gėlių vazonai ar akmenys.

Koncertuose Stephen Micus kartu dainuoja ir vėlgi tai daro neįprastai – įrašydamas savo balsą keliuose takeliuose, vienas pats sukuria visą chorinį kūrinį. Jo tekstai dažniausiai neturi jokios suprantamos reikšmės, t. y. atliekami neegzistuojančia kalba, tačiau pastarieji skamba tarsi universalus tarpkultūrinis kodas ar vieninga pasaulio daina.

63-ejų metų atlikėjas muzikinių kultūrų įvairove susižavėjo būdamas 16-os po pirmosios savo kelionės į Rytus, o karjerą pradėjo aštuntajame dešimtmetyje. Muziką jis studijavo kone visuose žemynuose, mokydamasis groti gitara, fleita, sitaru, flamenko gitara, shakuhachi (japonų bambukinė fleita), sho (japonų armonikėlė), suling (bališka fleita), airišku dūdmaišiu, sinding (Afrikos arfa), dondon (kalbantis Afrikos būgnas), doussn’ gouni (Afrikos arfa), duduku, hnė (birmiečių obojus), bagana (Etiopijos lyra), nohkan (japonų fleita), genbri (Maroko bosinė liutnia), ryuteki (japonų fleita), tama (Senegalo kalbantis būgnas), studijavo gruzinų ir bulgarų polifoninį chorinį dainavimą – ir tai dar ne sąrašo pabaiga!

Ieškodamas muzikinių kultūrų ir kontekstų Stephan Micus nukeliavo šimtus tūkstančių kilometrų, atrasdamas unikalių progų mokytis civilizacijos nepaliestuose kampeliuose. Jis ypač daug keliavo Indijoje, Japonijoje, Indonezijoje, Korėjoje, Afganistane, Maroke, Alžyre, Tunise, Tailande, Egipte, Birmoje, Šri Lankoje, Turkijoje, JAV, Kanadoje, Izraelyje, Kinijoje, Gambijoje, Senegale, Nepale, Ladake, Venesueloje, Tanzanijoje ir daugybėje kitų egzotiškų šalių. Galima tik įsivaizduoti, kokia kultūrų gausa susilieja šio genijaus kūryboje.

Daugybė šiuolaikinių Europos šokių kolektyvų atlikėjo kūrinius naudoja savo pastatymuose. Per pastaruosius 30 metų Stephan Micus surengė šimtus solinių koncertų visoje Europoje, Azijoje ir Amerikoje.

Stephan Micus galima tik pavydėti – kuomet paprasti mirtingieji turi tik vieną gyvenimą, atrodo, kad jis tuo pat metu vadovauja trims skirtingiems: vienas keliauja, kitas mokosi, o trečias įrašo visą  kompaktinių diskų seriją. Ir tai daro neprarasdamas ramybės – tiek savyje, tiek muzikoje.

Stephan Micus muzika pasižymi gelme, transcendentine galia. Jo kūryba yra žemiška ir didinga, meditacinė ir šventiška tuo pat metu, jungianti fizinį bei metafizinį pasaulius. Ji yra darnaus kūrybinio santykio su aplinka ir gamta pavyzdys. Turtingoje atlikėjo diskografijoje neįmanoma rasti nei vieno prasto įrašo. Nuošalus Stephan Micus gyvenimo būdas ir tendencija dirbti vienam leido sukurti išskirtinį garsą bei atsilaikyti prieš bet kokius mados kaprizus.

Esate atradę save ar dar ieškantys – užsukite į Stephan Micus pasirodymus Lietuvoje, nes tai muzika kylanti iš visos žmogaus esybės. Ji nuramina protą, atveria intuiciją bei padeda atrasti pasaulio skambesio grožį ir save.

Bilietų nuoroda http://www.tiketa.lt/LT/stephan_micus__pasaulio_garsai_17219

 

 

Galerija

Informacija apie renginį

Vieta

„Bosca“ amfiteatras, „Žalgirio“ arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50, Kaunas

Laikas

2017-10-08, 19:00 val.

Durys atidaromos

18:30 val.

Trukmė

1 val. 30 min.

Apšildantis atlikėjas

Nenumatoma

Pertrauka

Nenumatoma

Neįgalieji

Nemokamai neįleidžiami, taikoma 20 proc. nuolaida bilietams

Vaikai

Nemokamai neįleidžiami

Fotografuoti

Neleidžiama

Kainos

15,80 - 27,80 EUR bilietų platintojo mokestis - 1,20 EUR, arenos mokestis - 0,6. Mažiausia neakcijinė kaina 20 EUR

Bilietų platintojas

UAB "Tiketa"

Parkavimas

,,Žalgirio" arenos automobilių parkavimo aikštelė

Organizatorius

VšĮ „Džembė“

VAIKYSTĖS MIESTAS

Kol tėveliai mėgausis gera muzika koncerte ar stebės krepšinio varžybas, vaikus kviečiame pasilikti „Vaikystės mieste“! Paslaptingas pasaulis, kuris pasitiks vaikus ir ore, ir ant žemės, pakvies išbandyti linksmus automobiliukus, mašinų remonto dirbtuves, kvies kasinėti, remontuoti ir konstruoti. Išbandę rankų ir kojų tvirtumą šokinėjant ant minkštų batutų, vaikai paners į minkštą putų jūrą, pavadintą „cukraus rojumi“. Daugiau apie „Vaikystės miestą“ rasite čia. Tel.: +370 618 27323+370 37 719662, El. paštas:info@vaikystesmiestas.lt

Arenos partneriai

Privatumo politika
Kandidatų privatumo politika
Daugiau informacijos apie asmens duomenų tvarkymą pateikiama susisiekiant el. paštu: privatumas@zalgirioarena.lt
Slapukų politika
Ginčų sprendimas
© „Žalgirio“ arena, 2011-2025. Visos teisės saugomos